Quick Links

Skip to main content Skip to navigation

Main Navigation

Top

Cross Country

Sign up for the News Update.

Sub Navigation

Top

Home > breadcrumbs: High School > breadcrumbs: Athletics > breadcrumbs: Cross Country >

Working...

Ajax Loading Image

 

Warehime & Breitsprecher finish in top three

The Southeast Valley cross country teams competed at the Falcon Invitational in Ida Grove on Monday, October 10th.  For the second consecutive meet, Spencer Warehime and Patrick Breitsprecher placed in the top three overall individually lead the Jaguars.  Warehime finished 2nd with a time of 16:55 and Breitsprecher 3rd with a time of 17:22.  Sophomores Ben Carlson and Nathan Montgomery stepped up to record a pair of career PR’s, running 19:30 and 19:42 respectively.  Carlson also earned medal honors with a 25th finish while Montgomery finished 31st.  

Todd Hamilton (41st, 20:03) helped the Jaguars to third place overall with 94 points.  Boyer Valley won the meet, with state qualifying meet for Shenandoah finishing 2nd with 70 points.  Ben Sebring (72nd, 21:47) and Lucas Pontius (76th, 21:57) were the Jaguars 6th and 7th runners.

In the girls’ race, Alli True (27th, 22:38) ran a season PR to lead the Jaguar girls.  Katara Jondle (40th) just missed her season best with a 23:41.  Emma Graves (48th) also ran a season best time of 24:17.  Tessa Berg (68th, 25:49), Emma Hunter (70th, 25:54), Sammy Alphs (71st, 25:56) and Hannah Rees (94th, 29:01) rounded out the top 7 scorers for the girls.  

The girls finish 9th overall in the girls race.  TLC conference foe Pocahontas Area won the meet with 45 points, while class 2A Shenandoah finished 2nd with 55 points.

Sarah Nahnsen was the top Jaguar in the JV girls’ race finishing 23rd with a time of 29:57.  Leslie Housken (25th, 31:24) and Chelsea Grossnickle (26th, 31:56) finished just behind Sarah.

The JV boys’ finished 4th overall.  Dalton Dencklau led the JV boys with a 15th place finish and a time of 21:55.  Parker Johnson (19th, 22:20), Isaiah Gibbs (22nd, 22:42), Aaron True (24th, 21:01) and Lincoln Miller (34th, 24:12) joined Dalton for the top 5 scorers in the race.  Jared Kastendieck (35th, 24:39), Dillon Sytsma (36th, 22:27), Kyle Baird (37th, 24:25), AJ Smith (38th, 23:52), Jordan Lane (41st, 25:46) and Blane Martens (50th, 29:48) also competed for the Jaguars.

The varsity teams for Southeast Valley will next compete in the state qualifying meet on October 20th to try and punch their ticket to the state cross country meet on Saturday, October 29th.  The Jaguars will be competing in the 2A site in Atlantic this year.  Race time is 3pm.

Back To Top